Search billions of records on Ancestry.com
   

Congressional, Original Military, and Reorganized Military Districts in Georgia

The information listed below on the Congressional and Military (1861) Districts comes from Camp Fires of Georgia's Troops, 1861-1865, by William S. Smedlund. The information on the Reorganized Military Districts comes from the Adjutant General. Military Record Book 1861-1877 (vol. 5).

Georgia Congressional Districts

First District Appling, Bryan, Bullock, Camden, Charlton, Chatham, Clinch, Coffee, Effingham, Emanuel, Glynn, Liberty, McIntosh, Montgomery, Pierce, Scriven, Telfair, Tattnall. Ware, Wayne
Second District Baker, Berrien, Brooke, Calhoun, Clay, Colquitt, Decatur, Dooly, Dougherty, Early, Echols, Irwin, Lee, Lowndes, Mitchell, Miller, Randolph, Terrell, Thomas, Wilcox, Worth
Third District Chattahoochee, Harris, Macon, Marion, Muscogee, Quitman, Schley, Stewart, Sumter, Talbot, Taylor, Webster
Fourth District Baldwin, Bibb, Crawford, Houston, Jasper, Jones, Laurens, Pulaski, Putnam, Twiggs, Wilkinson
Fifth District Burke, Columbia, Glascock, Jefferson, Johnson, Lincoln, Richmond, Warren, Washington, Wilkes
Sixth District Clark, Elbert, Franklin, Greene, Hart, Madison, Morgan, Newton, Oglethorpe, Taliaferro, Walton
Seventh District Butts, Clayton, Fayette, Henry, Merriwether, Monroe, Pike, Spalding, Troup, Upson
Eighth District Campbell, Carroll, Cobb, Coweta, DeKalb, Fulton, Haralson, Heard, Paulding, Polk
Ninth District Banks, Cherokee, Dawson, Forsyth, Gwinnett, Habersham, Hall, Jackson, Lumpkin, Milton, Pickens, Rabun, Towns, Union, White
Tenth District Cass, Catoosa, Chattooga, Dade, Fannin, Floyd, Gordon, Gilmer, Murray, Walker, Whitfield

Georgia Military Divisions, 1861

First Division First Brigade Bryan, Camden, Charlton, Chatham, Effingham, Glenn, Liberty, McIntosh, Wayne
Second Brigade Bulloch, Burke, Jefferson, Montgomery, Scriven, Tattnall
Second Division First Brigade Columbia, Glascock, Richmond, Warren
Second Brigade Hancock, Taliaferro, Washington
Third Division First Brigade Baldwin, Morgan, Putnam
Second Brigade Greene, Oglethorpe
Fourth Division First Brigade Elbert, Hart, Lincoln, Wilkes
Second Brigade Banks, Jackson, Franklin, Madison
Fifth Division First Brigade Jasper, Jones
Second Brigade Butts, Clayton, Fayette, Henry
Sixth Division First Brigade Laurens, Pulaski, Twiggs, Wilkinson
Second Brigade Appling, Berrien, Brooks, Clinch, Coffee, Colquitt, Echols, Irwin, Lowndes, Pierce, Telfair, Ware
Seventh Division First Brigade Habersham, Hall, Rabun, White
Second Brigade Dawson, Forsyth, Lumpkin, Towns, Union
Eighth Division First Brigade Bibb, Crawford, Dooly, Houston, Worth
Second Brigade Monroe, Pike, Spalding, Upson
Ninth Division First Brigade Heard, Merriwether, Troup
Second Brigade Campbell, Carroll, Cowetta
Tenth Division First Brigade Chattahoochee, Harris, Muscogee, Stewart, Taylor, Webster
Second Brigade Macon, Marion, Schley, Sumter, Talbot
Eleventh Division First Brigade Cobb, DeKalb, Fulton, Harralson, Paulding, Polk
Second Brigade Gwinnett, Newton, Walton
Twelfth Division First Brigade Bartow, Catoosa Cherokee, Fannin, Gilmer, Gordon, Milton, Pickens, Whitfield
Second Brigade Chattooga, Dade, Floyd, Murray, Walker
Thirteenth Division First Brigade Clay, Decatur, Early, Randolph, Terrell
Second Brigade Baker, Calhoun, Dougherty, Lee, Miller, Mitchell, Quitman, Thomas, Wilcox

Reorganized Georgia Military Districts, 1864

1st District Bryan, Chatham, Effingham
2nd District Liberty, McIntosh, Tattnall
3rd District Appling, Pierce, Wayne
4th District Camden, Chatham, Glynn
5th District Clinch, Coffee, Ware
6th District Berrien, Echols, Lowndes
7th District Brooks, Colquitt, Thomas
8th District Decatur, Miller, Mitchell
9th District Baker, Calhoun, Early
10th District Dougherty, Lee, Worth
11th District Clay, Randolph, Terrell
12th District Quitman, Stewart, Webster
13th District Macon, Schley, Sumter
14th District Dooly, Pulaski, Wilcox
15th District Irwin, Montgomery, Telfair
16th District Emanuel, Johnson, Laurens
17th District Bullock, Burke, Screvin
18th District Glasscock, Jefferson, Richmond
19th District Greene, Taliaferro, Warren
20th District Baldwin, Hancock, Washington
21st District Jones, Twiggs, Wilkinson
22nd District Bibb, Monroe, Pike
23rd District Crawford, Houston, Taylor
24th District Chattahoochee, Marion, Muscogee
25th District Harris, Talbot, Upson
26th District Butts, Fayette, Spalding
27th District Clarke, Newton, Walton
28th District Jasper, Morgan, Putnam
29th District Columbia, Lincoln, Wilkes
30th District Elbert, Madison, Oglethorpe
31st District Franklin, Habersham, Hart
32nd District Dawson, Lumpkin, White
33rd District Banks, Hall, Jackson
34th District DeKalb, Gwinnett, Henry
35th District Clayton, Cobb, Fulton
36th District Campbell, Coweta, Merriwether
37th District Carroll, Heard, Troup
38th District Haralson, Paulding, Polk
39th District Cherokee, Forsyth, Milton
40th District Rabin, Towns, Union
41st District Fannin, Gilmer, Pickens
42nd District Cass, Chattooga, Floyd
43rd District Gordon, Murray, Whitfield
44th District Catoosa, Dade, Walker